crypto-security.pl Odzyskiwanie skradzionych kryptowalut Analizy blockchain Bezpieczeństwo w transakcjach kryptowalutowych |
Podejrzany w sprawie hakerskiej Bitfinex 2016 zatrzymany 8 lutego 2022 r. przez amerykańskie organy ścigania pozostanie w areszcie, podczas gdy jego żona zostanie przeniesiona do aresztu domowego po wpłaceniu kaucji w wysokości 3 milionów dolarów. Para jest podejrzana o spisek w celu wyprania 119 754 bitcoinów, obecnie wycenianych na około 4,5 miliarda dolarów.
lya Lichtenstein (34) był w posiadaniu prywatnych kluczy do portfela, do którego trafiły skradzione bitcoiny – FBI znalazło go w jego chmurze 31 stycznia 2022 roku. Śledczy skupili swoją uwagę na parze, gdy druga podejrzana - Heather Morgan (31) - użyła karty podarunkowej zakupionej za skradziony bitcoin w maju 2020 r.
Tuż po włamaniu do Bitfinex podejrzani deponowali skradzione bitcoiny w dark webowym serwisie AlphaBay Market, używając go jako miksera, a następnie transferowali je na fałszywe konta na giełdach kryptowalutowych i wreszcie wypłacali je za pośrednictwem legalnych kont giełdowych na swoje konta osobiste i biznesowe. W 2017 roku serwis AlphaBay został zamknięty, a jego administrator aresztowany. Wtedy też amerykańskie organy ścigania wraz z tajską policją przejęły jego serwer w centrum danych na Litwie i uzyskały dostęp do danych wszystkich transakcji dokonanych m.in. skradzionymi BTC.
Następnie podejrzani używali serwisu darknetowego Hydra i portfela Wasabi, który może również działać jako mikser kryptowalut. W sumie ich trzy konta tylko w jednym z serwisów wymiany kryptowalut otrzymały BTC o równowartości około 2,9 miliona dolarów w okresie od 1 marca 2017 r. do 24 października 2021 r.
W okresie od 1 do 11 lutego 2022 r. wszystkie odnalezione i zabezpieczone przez śledczych środki (94643.29909811 BTC) zostały przeniesione z portfela kontrolowanego przez podejrzanych do portfela kontrolowanego przez Departament Sprawiedliwości USA o adresie Bitcoin bc1qazcm763858nkj2dj986etajv6wquslv8uxwczt - można śledzić go tutaj https://blockstream.info/address/bc1qazcm763858nkj2dj986etajv6wquslv8uxwczt
W miarę postępu śledztwa zostanie ustalone, czy jedyną ofiarą ataku (a więc i uprawnionym do otrzymania zwrotu środków) jest Bitfinex, czy też właściciele kont na tej giełdzie. Saldo ich rachunków zostało pomniejszone tak, by Bitfinex po ataku w 2016 roku mógł dalej istnieć. Właściciele kont otrzymali od Bitfinex odszkodowanie w postaci tokenów specjalnie wyemitowanych w tym celu przez operatora giełdy.
Kryptowaluty utracone w wyniku ataków typu ransomware, włamań lub innych nielegalnych działań często można wyśledzić i odzyskać. Sprawcy mogą zostać schwytani i ukarani, ich kryptowaluty zabezpieczone, a majątek skonfiskowany w celu naprawienia wyrządzonej szkody. Wymaga to jednak szybkich i zdecydowanych działań ze strony poszkodowanych - powiadomienia organów ścigania oraz firmy specjalizującej się w śledzeniu i odzyskiwaniu skradzionych kryptowalut.
Na naszej stronie www.crypto-security.pl znajdziesz wszystkie nasze informacje kontaktowe. Posiadamy zespół szybkiego reagowania którego zadaniem jest namierzenie kryptowalut w jak najkrótszym możliwym czasie.
Przeczytaj więcej: https://time.com/6146749/cryptocurrency-laundering-bitfinex-hack/
©2021 crypto-security.pl Wysłano do {%email%} - Dostajesz tę wiadomość, bo znalazłeś się na liście newsletter strony crypto-security.pl Nasz adres korespondencyjny to: Crypto-Security ul. Domaniewska 35A/40 02-672 Warszawa info@crypto-security.pl tel, (+48) 731430414 |
Wypisz się z tej listy - wklej link do przeglądarki {%UnsubscribeLink%} i wciśnij ENTER |