Masz problem z wyświetleniem wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce - wklej ten link do przeglądarki {%ViewInBrowser%} i wciśniej ENTER

crypto-security.pl
Odzyskiwanie skradzionych kryptowalut
Analizy blockchain
Bezpieczeństwo w transakcjach kryptowalutowych

crypto-security.pl | Newsletter


Ekstradycja do USA dwóch obywateli Estonii aresztowanych za oszustwo kryptowalutowe na ponad 575 mln USD i pranie brudnych pieniędzy

Dwóch obywateli Estonii, którzy zostali aresztowani 20 października 2022 r. w Estonii za stworzenie piramidy finansowej (schemat Ponzi'ego) zostanie poddanych ekstradycji do USA. Obaj podejrzani spowodowali straty o wartości ponad 575 milionów dolarów setkom tysięcy ofiar na całym świecie.

Decyzja została podjęta 25 stycznia 2024 r. i jest następstwem pierwotnej decyzji podjętej 7 września 2023 r., która została później unieważniona przez Sąd Rejonowy w Tallinie ze względu na niewystarczające dowody na to, że warunki przetrzymywania w Stanach Zjednoczonych nie będą naruszać praw podejrzanych.

Estońskie Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że warunki określone wcześniej przez sąd zostały spełnione i obaj podejrzani mogą stanąć przed sądem w USA. Za popełnione przestępstwa grozi im do 20 lat więzienia. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy podejrzani zostaną przekazani Stanom Zjednoczonym.

Siergiej Potapenko i Ivan Turõgin (obywatele Estonii), obydwaj po 37 lat, wraz z czterema innymi osobami, są oskarżani przez amerykańskich prokuratorów o oszukanie setek tysięcy inwestorów. Zyski z przestępczej działalności prali za pomocą sieci firm-wydmuszek, kont bankowych, wirtualnych aktywów i portfeli kryptowalutowych.

Potapenko i Turõgin mieli pozyskiwać pieniądze od inwestorów w celi sfinansowania firmy wydobywającej kryptowaluty HashFlare i banku kryptowalutowego Polybius. HashFlare miał kłopoty z wypłatą zysków, dopóki nie zakończył działalności w 2019 r., Polybius natomiast nigdy nie utworzył banku ani nie wypłacił dywidendy. Zamiast przeznaczać środki uzyskane od inwestorów w deklarowane przedsięwzięcia, obaj Estończycy wydali je na zakup co najmniej 75 nieruchomości, luksusowych pojazdów, kryptowalut i tysięcy maszyn do kopania kryptowalut.

O tej sprawie pisaliśmy w naszym newsletterze z listopada 2022 r. – możesz go przeczytać tutaj: https://crypto-security.pl/index.php?newsletter&displayArchive=79 
Od tego czasu władze USA i Estonii współpracują nad przejęciem i zabezpieczeniem aktywów, w tym kryptowalut, które można będzie później zwrócić osobom pokrzywdzonym.


Kryptowaluty utracone w wyniku ataków typu ransomware, włamań lub innych nielegalnych działań często można wyśledzić i odzyskać. Sprawcy mogą zostać schwytani i ukarani, ich kryptowaluty zabezpieczone, a majątek skonfiskowany w celu naprawienia wyrządzonej szkody. Wymaga to jednak szybkich i zdecydowanych działań ze strony poszkodowanych - powiadomienia organów ścigania oraz firmy specjalizującej się w śledzeniu i odzyskiwaniu skradzionych kryptowalut.

Na naszej stronie www.crypto-security.pl znajdziesz wszystkie nasze informacje kontaktowe. Posiadamy zespół szybkiego reagowania którego zadaniem jest wyśledzenie kryptowalut w jak najkrótszym możliwym czasie.

Przeczytaj więcej: https://news.postimees.ee/7946388/estonian-govt-approves-extradition-of-crypto-suspects-to-us-for-2nd-time 

©2021 crypto-security.pl
Wysłano do {%email%} - Dostajesz tę wiadomość, bo znalazłeś się na liście newsletter strony crypto-security.pl

Nasz adres korespondencyjny to:
Crypto-Security
ul. Domaniewska 35A/40
02-672 Warszawa
info@crypto-security.pl
tel, (+48) 731430414
Wypisz się z tej listy - wklej link do przeglądarki {%UnsubscribeLink%} i wciśnij ENTER